A magyar tudomány évévé nyilváníthatja 2025-öt és 2026-ot kedden az Országgyűlés, amely dönthet a tavalyi zárszámadásról is. A parlament elkezdi a jövő évi adótörvények vitáját is.
Összeszedtük, mit érdemes tudni a családi adókedvezmény 2025-ös alakulásáról, a családi adókedvezmény 2025-ös összegéről, igényléséről, illetve mutatjuk, milyen egyéb szja-kedvezményekkel együtt lehet igénybe venni. A kormány nemrég benyújtotta a családi adókedvezmény 2025-ös módosításáról, a családi adókedvezmény megduplázásáról szóló törvényjavaslatot. A törvényjavaslat értelmében 2025. július 1-től és 2026. január 1-től két lépcsőben duplázná meg a családi adókedvezményt, így a családi adókedvezmény összege 2025-ben megváltozhat.
A Pénzügyminisztérium szerda este kiadta őszi adócsomagjának tervezetét, amely több területen is jelentős változást hozna. A családi adókedvezmény összegei emelkednek, az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők költséghányada változik, új adózási lehetőségek jelennek meg a fizetővendéglátó tevékenységet folytatók számára, és módosulnak a műemlékingatlanok adómentességére vonatkozó szabályok. Emellett átírják az extraprofitadó szabályait, a NAV hatásköre és a vámügyi eljárások is változnak, továbbá új szabályokat vezetnek be a fenntarthatósági jelentések és könyvvizsgálatok terén a társadalmi egyeztetésre küldött tervezet szerint.
Közel 50 perces előadást tartott Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a Tranzit fesztiválon, de ami még érdekesebb, hogy milyen témában beszélt ilyen hosszan. A magyar gazdaság helyzetéről, kilátásairól prezentált részletesen, valamint szót ejtett a lehetséges gazdaságpolitikai lépésekről. Ennek keretében szót ejtett a minimálbér és a garantált bérminimum egységesítésének szükségességéről, a családi adókedvezmény duplázásáról, a kisvállalkozások támogatásáról, az otthonteremtési támogatások megemeléséről, és a szakmunkás hitelről. Meggyőződése, hogy most nem nagyberuházásokat kell támogatni.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében azt jártuk körbe, hogy milyen hatása lehet annak, ha a kormány valóban megduplázza a családi adókedvezmény összegét 2025-ben, ahogy arról Orbán Viktor Tusványoson beszélt. Vendégünk Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója és makroelemzője volt. A második részben arról volt szó, hogy bár a kormány segíteni akart sok családon - akik az első években vették fel a babaváró hitelt, de nem tudták időben teljesíteni a gyerekvállalási feltételeket - és könnyítésről döntött, ennek is lehetnek hátulütői. Erről Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Két legyet ütne egy csapásra a kormány a legújabb gazdaságpolitikai intézkedésével. 2025-ben ugyanis - valószínűleg két lépésben - megduplázná Orbán Viktor a gyerekek után járó családi adókedvezmény mértékét. Ezzel egyszerre célozza a kedvezőtlen demográfiai folyamatok megállítását és megfordítását, valamint a gazdasági növekedés megtámogatását a lakosság lehetséges fogyasztásbővülésén keresztül. Az tény, hogy a lépés hatására több százezer család járhat jól havonta több tízezer forinttal, nagy kérdés ugyanakkor, hogy miből lesz erre pénze az államnak, de még nagyobb kérdés talán, hogy hogyan reagál erre a lakosság és oldódik-e végre az óvatossági motívum.
Az érettségi időszak végével sok fiatal esetében nem jár majd a családi pótlék – más néven iskoláztatási támogatás –, de egyéb kedvezményeket sem vehetnek igénybe a szülők. Más adókedvezményeket sem igényelhetnek majd a családok.
Közeledik az év vége, így kevesebb mint egy hónap maradt arra, hogy maximálni tudjuk a nyugdíjcélú megtakarítási termékekkel elérhető állami adójóváírás mértékét, amely akár 280 ezer forintra is rúghat. Cikkünkben összeszedtük az egyes nyugdíjcélú termékek tulajdonságait, ahogyan azt is, mire érdemes figyelni és mik lehetnek a buktatók.
Összeszedtük, mit érdemes tudni a családi adókedvezmény 2023-es állapotáról, a családi adókedvezmény 2024-es összegéről, igényléséről, illetve mutatjuk, milyen egyéb szja-kedvezményekkel együtt lehet igénybe venni.
A német kormánykoalíció megállapodott egy új, 2025-től mintegy 2,4 milliárd euróba kerülő családi pótlékról.
Egy váratlan éjszakai kormányhatározatból derült ki, hogy a kormány az állami kiadások felülvizsgálatára készül, első körben az egészségügy, a gyógyszerkiadások, a lakás- és családtámogatások, valamint a családi szja-kedvezmény terén. A megjelent kormánydöntés - amiről elsőként a Portfolio számolt be - akkora visszhangot váltott ki, hogy a feladatra koordinálására kijelölt Pénzügyminisztérium is reagált.
Az egykulcsos jövedelemadórendszer és a családi adókedvezmények 2011-es bevezetése jelentős változásokat hozott. Ki nyert velük és ki veszített? És hogyan változott az szja-rendszer újraelosztási szerepe az egykulcsos reform bevezetése óta? Az ezzel kapcsolatos kutatásunk eredményei olvashatók alább.
A kormány benyújtotta a jövő évi adótörvényeket az Országgyűlésnek - jelentette be közleményében a Pénzügyminisztérium kedd délután. A tervezet szerint adókedvezményt kapnak megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatók, de a jövedéki adók szintjét az uniós minimum szintjére emelik meg, ami jelentős plusz tétel az üzemanyagoknál. Ez az áfával együtt literenként 41 forint drágulást jelent.
Március 31-ig igényelhető a vissza nem térítendő, legfeljebb havi 40 ezer forintos bölcsődei támogatás a Magyar Államkincstárnál (MÁK) a kisgyereket nevelő szülők munkába visszatérésének támogatására az ország egész területéről - hívta fel a MÁK a figyelmet.
2023. január 1-től adóba átszámítva 10 ezer forinttal emelkedett a családi kedvezmény a tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos személynek minősülő kedvezményezett eltartott után.
Már tegnap megírtuk, hogy a 2023-as költségvetés módosítása számol azzal, hogy a kormány 30 éves korig kiterjeszti az szja-mentességet azoknak a nőnek, akik gyermeket vállalnak - most ezt megerősítette a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára is. Hornung Ágnes tájékoztatása szerint ahogyan a családi adókedvezmény, az szja-mentesség is érvényesíthető a saját és az örökbefogadott gyermekek után is.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Nem volt semmiféle előjele a mostani kitörésnek.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?